
Автоматичні вимикачі сильно змінилися і вдосконалилися лише за кілька десятиліть. Цей процес не зупиняється, адже в сучасних автоматах вже практично не використовують плавкі матеріали у зв'язку з серйозними недоліками.
Асортимент тонкощів та нових технологій, що використовуються, у сучасних автоматичних вимикачах просто вражає. З кожним днем все складніше розібратися в нюансах підбору автоматичного вимикача для електродвигуна. Ми створили чек-лист, який допоможе підібрати необхідний автомат:
Номінальний струм в автоматі.
Показник, показує показники, куди і розраховується нормальна робота автомата. В основному автомати оснащені регулятором діапазону із заданим номінальним струмом. Якщо ж величина більша за допустиму даним автоматом, активується захист і пристрій припиняє свою роботу.
Тип автомата.
Параметр, яким визначається короткочасні значення сил струму та величини, при якій автомат спрацює. При підключенні автоматичного вимикача до необхідної апаратури, струми, що виникли при включенні бувають на порядок вище короткочасних значень зазначених вимикачем сил струму. Хорошим прикладом є електродвигун. При запуску короткочасна сила струму зростає приблизно десять разів. За короткочасним значенням сили струму розрізняють 3 типи вимикачів:
- Тип - короткочасно в 3-5 разів відбувається збільшення значення сили струму;
- Тип С - збільшується в 5-10 разів;
- Тип Д(D) – 10-50 разів.
Час спрацьовування.
Час, протягом якого контрольований параметр перевищує граничне значення та розмикає контакти. Залежно від часу спрацьовування, автомати поділяються на:
- Селективні – 1 секунда;
- Нормальні – 0,02 до 0,1 сс;
- Швидкодійні – 0,005 с.
Селективні АВ використовують у ланцюгах автоматичного вимикача, оскільки вони оснащені контактом із затримкою під час розриву. Дані АВ встановлюються на початку ланцюгів автомата, за ними йдуть менш потужні. При аварійних ситуаціях, через селективність, відбувається відключення лише деякої частини обладнання, схильного до загрози. Інші ж продовжують перебувати в робочому положенні.
В автоматичних вимикачах відключаюча здатність – це найвищий параметр, який короткочасно перебуває в ланцюзі за умови забезпечення роботою вимикачів. Цей параметр буває у 100 разів вище, ніж звичайний робочий струм, що виникає у короткому замиканні.
Типи механізмів розриву автоматичного вимикача:
- Теплове відсічення.
- Варіант, що використовує пластину, виготовлену з двох різних металів з різними показниками теплопровідності. Тут проходить робочий струм ланцюга. При номінальному або дещо меншому значенні цього струму пластина перебуватиме в закритому положенні. За умови, коли протягом тривалого часу струм перевищує нормальні показники – відбувається нагрівання пластини, деформація та розрив ланцюга.
- Електромагнітне розчеплення.
При необхідності захисту від сильних стрибків струму зверніть увагу на електромагнітне розчеплення. Такий механізм будується на підставі соленоїда. Завдання – максимальне значення, у якому відбувається розрив ланцюга. За його досягнення відбувається " втягування " соленоїда, ланцюг розривається – спрацьовує захист.
Причини використання автоматичного вимикача в електродвигунах
Автоматичні вимикачі призначені для запуску та захисту від перевантажень. Аварійне вимкнення електродвигуна відбудеться у разі виникнення аварійної ситуації. У ситуації, коли використовується електродвигун з декількома фазами, автоматичні електровимикачі здатні вчасно відключити фазу перевантаження. У роботі високовольтних приладів особливо важливо.
Автоматичний вимикач убереже вас від зайвих витрат, адже у разі перепаду напруги з ладу може вийти дороге обладнання. Якщо ж у вашому ланцюзі встановлені автомати, максимум витрат – це покупка нового автоматичного вимикача.