
У цій статті ми обговоримо питання, яке часто задається на різних будівельних і електротехнічних форумах (принаймні, якщо вірити статистиці запитів від google), а саме як правильно підібрати автоматичний вимикач для застосування в приватному будинку/квартирі, комерційному або промисловому об'єкті.
Стаття обіцяє бути довгою, тому запасіться терпінням або розбийте її прочитання на частини. Тож поїхали.
У ході статті ми спробуємо не акцентувати увагу на якихось конкретних торгових марках, але, звичайно ж, ми як інтернет-магазин маємо певний асортимент (який не є безмежним), стикаємося з певними питаннями, шукаємо на них відповіді та відповідно більше розбираємось в автоматах, що продаємо.
Пакетник на 16 ампер та автомати на 16 ампер - у чому різниця?
Багато хто помилково вважає, що автомати 25 ампер і пакетники на 25 ампер (або з будь-яким іншим номіналом) - це те саме. Але відмінності є. Пакетник 25 ампер - це пристрій з рукояттю, включається і вимикається воно лише вручну, на відміну від автомата. Пакетник на 25 ампер або з іншим показником струму можна побачити в електрощитах старого зразка, щитах багатоквартирних будинків. У них буває різна кількість контактів, тому з його допомогою можна перемикати, вибираючи потрібний ланцюг. У сучасних будинках пакетник 16 ампер, пакетник 25 ампер та інші майже не використовуються – їх замінили автомати.
Де купувати автомати 16 ампер та з іншим показником номінального струму?
Перше питання, де купити пакетник на 25 ампер чи автомати вимикачі? Звичайно ж, у нас: у нашому інтернет-магазині ви знайдете різноманітні автомати на 16 ампер, інші номінали автоматів abb та інших виробників. Якщо вам знадобиться допомога у виборі, наші фахівці підкажуть, який автомат вибрати для ваших цілей: пакетник на 16 ампер, автомати на 25 ампер або інший.
Якщо Ви не є електриком, точно не треба намагатися купити пакетник на 25 ампер або вимикачі автомати на ринках, китайських інтернет-магазинах і місцевих будівельних магазинах. Я не знаю, як в інших містах, але якщо Ви зайдете на ринок у Харкові та підійдете до прилавка з автоматичними вимикачами, то на найвиднішому місці, швидше за все, лежатимуть гарні автомати на 25 ампер або з іншим показником струму псевдо української торгової марки , Ціна до 2 доларів США. На запитання до продавця про їхню якість, у 50% випадків він скаже, що воно високе, ще у 40% він Вам запропонує такі ж китайські автомати 25 ампер, але ще на 1 долар дорожче, щоби вже напевно. Чи можна погоджуватися? Ні.
Якщо вам потрібен автомат або пакетник 25 ампер, ціна залежатиме від виробника та безлічі інших характеристик. Щоб не помилитися з вибором, слід порадитись із досвідченим продавцем-консультантом. Співробітники нашої компанії з радістю дадуть відповідь на всі ваші питання про автомат або пакетник 25 ампер - ціна, параметри, особливості застосування і т. д. Допоможуть підібрати номінали трифазних автоматичних вимикачів.
У нашому інтернет-магазині можна також купити супутні товари: автоматичні вимикачі, шини та багато іншого. Про те, які автоматичні пробки, номінали автоматів abb та інші аксесуари вибрати, вам за необхідності також розкажуть наші фахівці.
Що купувати?
Отже, перше: купуйте автоматичні вимикачі та пакетники 16 ампер та з іншими номіналами тільки перевірених брендів. До них відносяться:
- Siemens – німецький концерн, середня вартість $6-7, дорого, але це випадок безпрецедентної якості. Має величезний досвід у виробництві та просто величезну лінійку продукції під будь-які потреби (аж до надпотужних вакуумних вимикачів на 312 кВ та потужністю в мегаВатті).
- Schneider Electric – французький концерн, заводи з випуску автоматів знаходяться по всій Європі, є окремі серії автоматичних вимикачів, які виробляються в Китаї та покликані конкурувати до брендів простіше. Характеристики сильно залежать від серії, але загалом якість на рівні.
- ABB також німецький бренд. Особливість полягає в тому, що вони були першими, хто заради здешевлення переніс свої потужності з виробництва автоматичних вимикачів у Китай. Є повноцінні серії, наприклад S60, а є урізані, зі словом «Home» у назві.
- Eaton (Moeller) – колишній німецький бренд, зараз американський. Автоматичний вимикач цього бренду з аналогічними характеристиками, швидше за все, коштуватиме трохи дешевше, ніж 3 вищезгадані бренди
- General Electric – вони одні з перших, хто почав випускати компактні автомати, фахівці вважають, що за останні 15-20 років якість їхньої продукції сильно впала. Але з іншого боку, це найдоступніший за ціною бренд першого дивізіону.
На знижку назву ще кілька гідних брендів - Legrand, Heger, ETI
Відмінність у ціні однополюсного автоматичного вимикача вищевказаних брендів та китайських автоматів – $2-3, а впевненості у роботі перших набагато більше.
Отже, з маркою визначилися, давайте розберемося, яке значення мають номінали трифазних автоматичних вимикачів, та інших характеристиках.
Призначення
Насамперед, давайте визначимося, для чого взагалі потрібен автоматичний вимикач. Автоматичний вимикач призначений для комплексного захисту електропроводки. У ньому є 2 види захисту - термомагнітний захист і захист від струмів короткого замикання.
Термомагнітний захист - якщо провід розрахований на певний струм, а через нього проходитиме струм більшої величини, то провід буде грітися, і з часом руйнуватися, тобто провід, який вже почав руйнуватися, вже не здатний пропустити через себе навіть струм, на який спочатку був розрахований і так по колу. Варто зазначити, що короткочасні та незначні перевищення номінального струму для дроту не є небезпечними.
Захист від струмів короткого замикання - це струми в десятки і більше разів, що перевищують струми, на які розрахований провід. Причин їх виникнення може бути багато і це матеріал для іншої статті, варто лише зазначити, що навіть короткочасний ТКЗ є небезпечним для дроту.
Але в цих даних є один аспект, зокрема те, що табличка була складена зовсім в іншій країні. У СРСР якщо ти купував провід перетин 2,5 мм2, то там і був перетин 2,5. На жаль, зараз в Україні все по-іншому, купуючи навіть оригінальний кабель перевіреного заводу, ви ризикуєте зіткнутися із заниженим перетином, наприклад 2,1 мм, а якщо брати в місцевому будмагазині, то різниця може бути ще більшою.
Ще одне питання до матеріалу кабелю. Не дивлячись на те, що існують певні стандарти, які чітко описують склад електротехнічної міді, з якої він повинен бути зроблений, навіть якщо Ви купуєте кабель, який має сертифікат, що підтверджує відповідність стандарту, швидше за фактом кабель не буде йому відповідати.
Крива відключення
Крива відключення - це та сама буква перед номінальним струмом на нашій фотографії. Для того, щоб пояснити, що це таке, доведеться трохи вникнути у принцип роботи автоматичного вимикача. Як уже раніше було сказано, автоматичний вимикач захищає від двох видів струмів, що трохи перевищують номінальний струм, але діють довго і сильно перевищують (у десятки разів) і недовго.
Наведемо кілька прикладів.
Наприклад, є у нас 3 автомати з однаковим номінальним струмом, які відрізняються тільки кривою відключення B16, C16 і D16
І ось з якоїсь ще незрозумілої причини через наш автомат почав протікати струм у 25 Ампер, всі 3 автомати насторожаться, але поки нічого робити не будуть. І ось через 30 секунд відбувається стрибок до 100А. І ось тут автомат із кривою B повинен відключиться, автомати C16 та D16, цього не зроблять.
То чому ж не застосовувати лише автоматичні вимикачі з кривою B? Та тому, що дуже часто у нас при нормальній експлуатації мережі бувають сплески струму, і якщо автомати щоразу відключатимуться — це погано і автомату (кожне відключення для нього, це шок) і для нас — щоразу ходити до щитка і включати автомат, що вибив. .
Чому ж бувають сплески? Вони винні пускові струми. Багато електроприладів при їх запуску на частки секунди починають споживати струм в рази перевершують струми, які вони споживають. Наприклад пилосос потужністю 2кВт (близько 10 Ампер) при включенні короткочасно тягтиме приблизно 80 А, і теоретично якщо він буде запитаний на автомат B16, то автомат розцінить пуск, як аварію і відключиться.
Тому для живлення розеток прийнято використовувати автоматичні вимикачі із кривою C.
Але також існує обладнання, для якого пускові струми бувають у 10-15 разів більші від номінального, у побуті такі прилади використовуються рідко (в основному на виробництві), тому автоматичні вимикачі з кривою D у 90% використовуються на виробництві.
Зі сказаного вище можна вивести деякі закономірності:
Для ліній освітлення використовуються автоматичні вимикачі з кривою B, а для розеток з кривою C. Але реальне життя вносить свої коригування - на жаль, досить важко знайти автоматичні вимикачі з кривою B відразу в наявності, їх в основному возять на замовлення, і тому багато хто не хочуть ускладнювати собі життя та використовують для всіх видів побутових ланцюгів автомати з кривою C.
Про всяк випадок наведемо діаграму розподілу номінальних струмів та кривих відключення
Вимикаюча здатність.
Ми розібралися з мінімальним струмом, який може помітити автоматичний вимикач та розцінити це як аварію. Але існує так само обмеження і зверху - тобто максимальний струм, який автомат (принаймні виробник обіцяє) може вимкнути. Ця характеристика називається відключаюча здатність. Вимірюється у кіло Амперах.
Використовувати автоматичні вимикачі з відключною здатністю до 6 кА заборонено за нормами електробезпеки Євросоюзу, але в нас ще можна, і тому виробники досі виробляють автоматичні вимикачі з відключною здатністю в 4500 А і у нас вони користуються величезним попитом через свою дешевизну.
Максимальний розрахунковий струм короткого замикання можна розрахувати і залежить від різних параметрів:
- від віддаленості автомата від підстанції (що далі, то менше струм КЗ)
- Перетини відповідних проводів та їх матеріалу, при тонких алюмінієвих проводах, більша ймовірність, що вони почнуть плавитися і тим самим зменшать струм КЗ більше
- Якість монтажу - чим більше різних скручування на проводах і вищих автоматів, тим менше струм КЗ
Як показала практика та розрахунки:
- при ремонті в старих квартирах, де підведення живлення реалізовано на алюмінієвих проводах достатньо автоматичних вимикачів з відключаючою здатністю в 4500А, це стосується приватного сектора
- Якщо проводка зроблена на мідних проводах досить великого перерізу, 6мм2 і вище, якщо немає просадок у мережі, то бажано використовувати автомати зі струмом КЗ 6000
- Якщо у Вас новобуд, з новою якісною проводкою, а трансформаторна підстанція знаходиться під вікнами, або взагалі в підвалі, то краще перестрахуватися і взяти автоматичні вимикачі з підвищеним захистом від КЗ, хоча б у 10кА
Заради справедливості варто зауважити, що жоден із сучасних автоматичних вмикачів не працює на граничних струмах. Усі автомати аналізують збільшення струму та намагаються його розірвати ще на етапі наростання.
Зверніть увагу на цю картинку, знайдену в Інтернеті. Це розподіл струму. Так от, якщо припустити, щоб струм досяг свого максимуму (максимум по осі Y), то жоден із сучасних автоматів його не відіб'є. Але можна спробувати його відсікти ще на етапі підйому, тут і менші струми і шкоди струм встигне завдати менше.
І тут ми підходимо ще 1 характеристиці - клас струмообмеження
Клас струмообмеження
Клас струмообмеження (цифра 3 на нашій першій картинці) - грубо кажучи, це як швидко автомат зможе відключити навантаження у разі виявлення аварії.
Клас 3 обіцяє, що автомат зможе відбити струм протягом 1/3 напівперіоду, клас 2, відповідно обіцяє відключення за половину напівперіоду. Вони схематично відображені на останній картинці.
Сучасні автомати мають клас 3, але іноді зустрічаються і автомати з класом 2, або чим грішать китайські автомати, пишуть 3, а насправді клас максимум 2.
Ще однією характеристикою при виборі автоматичного вимикача є дизайн. Звичайно ж, зовнішній вигляд ніяк не може вплинути на якість роботи автомата, але незважаючи на однакові габаритні розміри модульних вимикачів (а вони завжди мають однакову форму, ширину, висоту та глибину) у різних брендів автомати мають різне забарвлення, форму важеля керування та дизайн передньої панелі. Тому якщо всі автомати в щитку мають ідентичний вигляд, це добре виглядає з точки зору композиції. І навпаки, коли в щитку 6 автоматів і всі різні, це справляє гнітюче враження.
На цьому легкий екскурс з підбору автоматичного вимикача можна сказати закінчено. Якщо у вас виникнуть запитання щодо автоматичних запобіжників, обов'язково задайте їх у розділі FAQ або телефонуйте за телефонами, вказаними у верхній частині сторінки.