Інструкція по реле напруги

Инструкция к реле напряжения

Що таке реле напруги?

Реле напруги - це електронний пристрій, призначений для захисту електрообладнання від перепадів напруги.

Грубо кажучи, реле напруга постійно заміряє напругу в мережі, і якщо вона занадто низька або занадто висока - реле відключає електричну мережу, захищаючи тим самим інше обладнання від поломки.

Докладніше обговоримо навіщо в Україні треба купувати реле напруги ? 

У кожного електроприладу існує певна напруга живлення, всі його компоненти розраховані на роботу саме з такою напругою, відхилення, звичайно ж, допускаються, але вони не великі, і дуже залежать від виду пристрою.

Для України стандартною мережевою напругою є 220 Вольт 1 фаза або 380 Вольт 3 фази, і майже все вироблене у нас або обладнання, яке імпортується, розраховане саме на нього.

Якщо мережа живлення матиме вищу напругу - електронні компоненти почнуть виходити з ладу внаслідок пробою ізоляції, тобто. Струм почне проходити крізь ізоляцію.

Розглянемо протилежну ситуацію — напруга живлення надто низька.

Електрична потужність - це добуток сили струму на напругу. Якщо у нас електричний прилад для роботи споживає певну потужність, а при цьому напруга буде менша, ніж стандартна, то потрібно більше електричного струму, а це, крім додаткового навантаження на мережу, накладає великі струми і на самі компоненти електроприладу, прилад починає грітися і в зрештою може взагалі згоріти.

Друга проблема - обрив або відгорання нуля, внаслідок якого можливий перекіс фаз або ситуація, коли в обох проводах буде фаза. Через війну напруга може становити до 400 Вольт.

У зв'язку з вищесказаним рекомендуємо купити реле напруги , якщо Ви стикаєтеся з перепадами напруги мережі. 

Налаштування реле напруги

Реле напруги встановлюється в електричний щит (якщо воно має захищати все приміщення) або просто встромляється в розетку (якщо потрібно захистити лише 1 електроприлад). На вхідні контакти реле приєднується вхідні дроти електроживлення, наприклад, з ввідного автоматичного вимикача, а з вихідних контактів знімається живлення для електроприладів, що захищаються.

Ось схема для реле напруги, змонтованої в електричному щиті:

Реле напруги має клавіші для налаштування верхнього та нижнього порогів відключення і якщо вхідна напруга виходить за задані межі – реле перестає пропускати через себе струм, тим самим знеструмлюючи навантаження. Крок зміни напруги – 5 вольт.

Для зручності налаштування реле напруги мають екран, який відображає поточну напругу, а деякі види ще вміють відображати струм, що споживається.

Побутові стандарти допускають відхилення напруги від номінальної до 10%, тому за промовчанням реле запрограмоване на діапазон 200-240 Вольт. Фактично ця напруга може бути як більшою і меншою. Тому Вам швидше за все доведеться підлаштовувати діапазон під себе. Нижній поріг напруги можна задавати в діапазоні від 120 до 200 Вольт, верхній – 210-270 Вольт.

Як би там не було, рекомендуємо не перевищувати верхній діапазон вище 260В, а нижній не опускати нижче 180 Вольт, тому що такі напруги вже є небезпечними для більшості побутової техніки. 

Після відключення навантаження саме реле працює і постійно вимірює вхідну напругу, і після повернення до допустимих значень, знову включає навантаження.

У налаштуваннях реле можна встановити час повторного увімкнення. Це необхідно для деяких інерційних видів навантажень (холодильники, кондиціонери).

Режим зміни стандартної затримки повторного увімкнення викликається спеціальною кнопкою на корпусі реле напруги, а регулювання проводиться тими самими клавішами, що й напруга. Ви можете вибрати затримку від 5 до 300 секунд. У стандартних умовах оптимальною є затримка в 60 секунд.

Будь-яке реле напруги має таку характеристику як номінальний струм, це максимальний струм, який може пропустити через себе реле без шкоди. При покупці необхідно враховувати цей параметр і якщо його не дотриматись - реле може просто згоріти.

Деякі реле напруги мають вбудований амперметр, що дозволяє відключати навантаження при перевищенні допустимого струму.

У налаштуваннях пристрою цей параметр можна змінити, натиснувши певну кнопку (на деяких реле цей режим включається затисканням двох кнопок).

Реле можна легко купити в Україні , тому що вибір досить широкий, а ціни невисокі.  

Окремо можна відзначити, що багато реле так само дозволяють виробляти своє калібрування, для цього струм і напруга вимірюються зовнішніми амперметром або вольтметром, а після входу в режим калібрування значення підлаштовуються під значення із зовнішніх приладів. Але ця операція є сервісною і ми не рекомендуємо її робити, якщо Ви не маєте відповідного досвіду, щоб уникнути поломки пристрою.

Якщо у Вас виникли проблеми з налаштуванням реле напруги або наша інструкція не повною мірою описала принцип підключення, а може Ви хочете купити реле в інтернет-магазині – звертайтесь до наших менеджерів за консультацією та вони Вам обов'язково допоможуть.